Our Team

Braeside School employs a team of highly qualified and enthusiastic teachers dedicated to providing students with access to a broad curriculum and extensive co-curricular programme.

The Braeburn Group of Schools is committed to safeguarding and promoting the welfare of children, young people and adults. All applicants to Braeburn Schools undergo child protection screening, including checks with past employers, criminal record, disclosure and barring service checks.

Leadership team

Wallen Nyamota

Secondary Headteacher

Gladys Wahinya

Primary Headteacher

Agnes Gachagua

Primary Assistant Headteacher EYFS & KS1

Wellington Andati

Secondary Deputy Headteacher - Academics

Judith Mwangi

Primary Assistant Headteacher KS2 & Academics

Joel Ndungu

Secondary Deputy Headteacher - Pastoral

Teaching Staff

  • Martin Aguko - Sports Coordinator, Games & Swahili
  • Caroline Akinyi - Class Teacher & English Curriculum Leader
  • Racheal Alumira - Class Teacher
  • Mary Amimo - Class Teacher & Year Group Leader
  • Carol Atieno-Omollo - Head of Modern Foreign Languages Department & French Teacher
  • Mollyne Ayoo - Global Perspectives, History & Swahili Teacher
  • Jacklyne Beauttah - Music & Performance Curriculum Leader
  • George Biaru - Head of Maths Department & Mathematics teacher
  • Hilder Chacha - Year Group Coordinator, Form Tutor & Additional Support
  • Judy Gaiko - Class Teacher & Year Group Leader
  • Michael Juma - Head of Science Department, Chemistry & Physics Teacher
  • Henry Kamau - Year Group Coordinator, Form Tutor, Biology & Mathematics
  • Florence Kamau - Class Teacher
  • Maureen Kanyango - Swimming & Games Teacher
  • Doreen Karau - Year Group Coordinator, Form Tutor, Drama, English Language & Literature
  • Purity Kariithi - Teaching Assistant
  • Mary-Beatrice Karimi - Form Tutor & German Teacher
  • Joyce Watiri Kariuki - Class Teacher
  • Martha Kariuki - Class Teacher
  • Charles Karuri - Additional Support
  • Phyllis Kidambu - EYFS Class Assistant
  • Triza Kimani - Clubs Coordinator & Games Teacher
  • Alfonce Kioka - Additional Support Coordinator
  • Joan Kiplagat - Additional Support Teacher
  • Isaac Kisongoche - Psychology Teacher
  • Christine Kuria - Teaching Assistant
  • Jamila Liwali - Class Teacher
  • Annie Luvai - Additional Support Teacher
  • Anne Mabinda - Teaching Assistant
  • Catherine Macharia - Head of CTV Department, BTEC Hospitality & Food and Nutrition
  • Ziprosa Magero - Class Teacher & Mathematics Curriculum Leader
  • Benson Maina - Senior Teacher, BTEC Coordinator, Head of Business Department, BTEC Business & Economics
  • Charity Maina - Class Teacher
  • Karaka Maina - Form Tutor, History & Sociology Teacher
  • Jemima Maina - EYFS Class Assistant
  • Gavin Makuba - Art and Design Technology Curriculum Leader
  • Alfred Marwa - Events, Music & Performances Coordinator
  • Patrick Mathenge - Computing Teacher
  • Everlyn Githiga - History, Sociology & Global Perspectives
  • Naomi Mburu - Teaching Assistant
  • Isaac Mburu - Head of Swimming, Games & Swimming
  • Rhoda Meli - Assistant Assessment Coordinator, English Language & Literature Teacher
  • Juliet Michira - Class Teacher
  • Esther Mokaya - Year Group Coordinator, Form Tutor, English Language & Literature
  • Brenda Mulira - Additional Support Teacher
  • Catherine Muthee - Kiswahili Teacher
  • Hannah Muthiora - Teaching Assistant
  • Daniel Mutuku - Form Tutor, Computer Science, Physics & Science
  • Grace Mwangi - Class Teacher
  • Lydia Mwende - Form Tutor, Geography & Swahili Teacher
  • Hannah Mwendia - Class teacher & Year Group Leader
  • Leonard Mwendwa - Year Group Coordinator, Form Tutor, Biology, Chemistry & Science Teacher
  • Lauren Ndila - Teaching Assistant
  • Irene Ngahu - Year Group Coordinator, Form Tutor & Art & Design Teacher
  • Jemima Nganga - Class Teacher & Year Group Leader
  • Sylvia Ngare - Class Teacher & Science Curriculum Leader
  • Nancy Ngei - Form Tutor, English Language & Literature
  • Eric Ngei - Games Curriculum Leader
  • Lucy Njau - Teaching Assistant
  • Geoffrey Njihia - Year 1-3 Additional Support Curriculum Teacher
  • Sarah Njoki - Teaching Assistant
  • Alex Njoroge - Form Tutor, Mathematics & Computer Science
  • Cynthia Nyaga - Teaching Assistant
  • Mary Nyaga - Class Teacher and Assistant EYFS Coordinator
  • John Nyaribo - Head of Computer Studies Department, Form Tutor, Computer Science & Physics
  • Moses Nyongo - Mathematics Teacher
  • Fred Nzuku - Economics & BTEC Business Teacher
  • Collins Ochieng - Form Tutor, Biology & Chemistry Teacher
  • Maureen Ochola - Teaching Assistant
  • Brian Okello - History & French Teacher, Form Tutor
  • Violaine Oloo - Form Tutor, BTEC Business, Geography & Travel & Tourism Teacher
  • Albert Omariba - Form Tutor, BTEC Business & Mathematics
  • Joel Omino - Form Tutor, Business, Geography & Environmental Management Teacher
  • Kevin Omondi - Form Tutor, BTEC Sports, PE & Games
  • Wendy Omondi - Class Teacher & Humanities Curriculum Leader
  • Everlyn Omwega - Class Teacher & Year Group Leader
  • Maurice Oriedi - Swimming Curriculum Leader
  • Lordvick Owuor - Form Tutor, BTEC Business, Business Studies & Mathematics
  • Shadya Rana - Class Teacher & PGCEi Mentor
  • Clement Rotich - Year 4-6 Additional Support Curriculum Leader
  • Margaret Rubiro - Class Teacher
  • Mariam Said - Class Teacher
  • Erick Salano - Chemistry & Physics Teacher
  • Jacklyne Teyie - Teaching Assistant
  • Catherine Thenya - Teaching Assistant
  • Florence Wachira - Class Teacher & Year Group Leader
  • Brezhnev Wafula - Form Tutor, Design & Technology
  • Kevin Wahome - Games & Swimming
  • Monica Waiboci - Additional Support Teacher
  • Lucy Waiharo - Games & Swimming, Clubs' Coordinator
  • Noreen Wambugu - Class Teacher and PSHE Curriculum Leader
  • Bernard Wandabwa - Assessment Coordinator, Economics, Business Studies & Global Perspectives
  • Jane Maingi - Teaching Assistant
  • Susan Wanjiru - Head of English Department, English Language & Literature Teacher
  • Sophie Wanyoike - Class Teacher
  • Anitah Wanyonyi - Games and Swimming Teacher
  • Stella Wayong'o - Games & Physical Education
  • Edgar Weche - Head of Humanities Department, Geography, Environmental Management & Global Perspectives teacher
  • Ruth Were - Form Tutor, English Language & Literature Teacher
  • Kevin Were - Form Tutor, Chemistry & Science
  • Rachel Yongo - Upper School Coordinator, Geography and History Teacher
  • Prisca Koech - Mathematics and Chemistry
  • Judy Birgen - French Teacher
  • Hesborn Nyarotso - Biology & Chemistry Teacher
  • Nicodemus Muhati - Part Time History & Kiswahili